Background

O nás


Projekt vznikol na základe partnerstva s projektom detiafriky.cz a na základe osobnej návštevy Tanzánie, ktorá sa uskutočnila od 29.9 – 12.10.2012.

Veľkým oživením a podporou pre nás a pre projekt Deti Afriky bola návšteva pastora Zaka Malekwu z Tanzánie, ktorá je pre nás a pre našu prácu novým impulzom.
Následne od 25.6. do 7.7. 2014 sa zúčastnil jeden člen nášho tímu návštevy v Tanzánií v provincií Manyara  – viac o tomto pobyte v Galérií položka Boli sme v Maretadu
Tešíme sa, že počet podporovateľov, ktorí pravidelne mesačne podporujú študentov v Yedidiass stúpa a veríme, že sa nájde ešte viac ľudí, ktorí majú pochopenie a nadšenie pre túto formu pomoci.

Ako to vzniklo :

Jeden z nás niekedy v roku 2011 narazil na informácie o projekte Děti Afriky, ktorý už niekoľko rokov realizuje evanjelický cirkevný zbor v Třinci.
Keďže viacerí sme mali srdce pre podporu Afriky aj v minulosti, slovo dalo slovo a skontaktovali sme Michala Klusa, farára v Třinci
a hlavného nositeľa tohto projektu.
V júni 2011 sme sa vybrali priamo do Třinca, kedy sme hovorili o konkrétnych možnostiach ako sa do tohto projektu zapojiť podporou detí. V auguste sme začali podporovať prvé deti v škole v Dongobeshi.
Vo februári 2012 sa podarilo zrealizovať návštevu Michala v Košiciach spolu s širšou prezentáciou tohto projektu. V priebehu roka sa nám podarilo podporovať spolu už 7 detí.
Medzitým sme premýšľali ako tento projekt posunúť ďalej.
Príležitosť prišla začiatkom októbra 2012 cez účasť jedného z nás na ceste priamo na miesto projektu, ktorý realizuje v Tanzánii Třinec. Tam bol nadviazaný osobný kontakt so strednou školou Yedidiass v Maretadu v Tanzánii.
Okrem fotodokumentácie bol z tejto cesty natočený aj filmový dokument. Takto sme sa mohli na vlastné oči presvedčiť, v akých podmienkach tu žijú miestni ľudia a tiež ako sa snažia vo svojej biede dať deťom vzdelanie a tým šancu na lepší život.

Po návrate sme viedli diskusie o tom, ako ďalej, či pokračovať tak ako doteraz, alebo skúsiť rozbehnúť ďalší projekt. Naši priatelia v Třinci nás povzbudzovali urobiť krok viery a tiež vedomie, že to málo, čo môžeme my dať vie urobiť veľkú zmenu v živote tamojších ľudí nás viedlo k tomu, že sme sa rozhodli začať vlastný projekt podpory tejto školy.
Po dohode s priateľmi v Třinci naďalej pokračuje naša podpora tých detí, ktoré už podporujeme a naviac rozbiehame vlastný projekt. Sme veľmi vďační podpore a know-how, ktoré máme z Třinca, po dohode používame ten istý názov a chceme a v budúcnosti spolupracovať na tejto podpore.
Viac informácii o projekte v Čechách získate na http://www.detiafriky.cz.
Pred nami sa otvorila nová etapa našej priamej podpory školy Yedidiass v Maretadu. Škola bola do súčasného stavu vybudovaná vďaka štedrosti a obetavosti miestnych ľudí. V ich snahách im chceme pomôcť a spolupracovať s nimi na budovaní tejto školy a podpore konkrétnych študentov.

Budeme radi, ak sa k nám pridáte.

Tím Deti Afriky v roku 2017 tvoria : Mária Velebná, Milena Kačmarčíková, Dana Marková, Ladislav Ivanecký, Ondrej Kolárovský, Leopold Lorinc

Občianske združenie Deti Afriky SK (v minulosti projekt fungoval pod oz Kairos)

Napíšte nám na detiafriky@detiafriky.sk

Na fotografií zľava : Dana, Milka, Marika, Leo, Laco, Ondrej